Basen Binance Poolised to Grab More Bitcoin Hash Rate w Rosji i Azji Środkowej

17.7.2020 | 14:37

Binance stara się skonsolidować większą ilość hashratu bitcoin mining do swojej puli w Rosji i regionie Azji Środkowej.

Największa na świecie giełda kryptograficzna wdraża fizyczny węzeł serwera dla swojej puli w BitRiver, największym dostawcy usług hostingowych Bitcoin mining w Bracku w Rosji. Dzięki temu właściciele kopalń na BitRiver, którzy zdecydują się na przejście na Binance, zyskają lepsze połączenie i bezpośrednią drogę do swojej puli górniczej – obie firmy zapowiedziały w piątek w komunikacie.

W zamian za to Binance zyskałby ekspozycję i dostęp do klientów, którzy prowadzą swoje maszyny w BitRiver, który obecnie eksploatuje obiekty górnicze o mocy 70 megawatów (MW) z pełnej mocy 100 MW.

Według mapy górniczej Bitcoin opracowanej przez Center for Alternative Finance, stowarzyszone z Uniwersytetem w Cambridge, obecny średni miesięczny wskaźnik haszyszu górników w Rosji wynosi 6,08% całkowitej sieci, z lekkim wzrostem z 5,93% odnotowanym we wrześniu 2019 roku.

Podobnie, szacuje się, że górnicy w Kazachstanie przyczyniają się do 3,14% całkowitej ilości haszyszu Bitcoina, która wzrosła z 1,42% odnotowanych w trzecim kwartale ubiegłego roku. Tymczasem na mapie widać, że średnia dominacja haszyszu Bitcoinów w Chinach nieznacznie spadła z 75% zanotowanych w III kw. 2019 r. do 71% obecnie.

Obecnie dziewięć z dziesięciu największych puli wydobywczych Bitcoinów według haszyszu to albo firmy krajowe w Chinach, albo własność giełd kryptograficznych o silnych korzeniach na chińskim rynku.

Zakładając, że przeciętni klienci BitRiver używają relatywnie bardziej nowoczesnych maszyn do wydobycia bitcoinów, takich jak Bitmain AntMiner S17s lub równoważne modele o wydajności około 50 W na terahash sekundę (W/T), farmy BitRiver mogą pochwalić się całkowitym haszem na poziomie ponad 1000 petahashów na sekundę (PH/s).

Podczas gdy ten poziom haszyszu może stanowić jedynie około 1% całkowitej mocy obliczeniowej Bitcoinu, dealer podkreśla strategię Binance’a polegającą na wchłonięciu górników Bitcoinu z różnych regionów – z nieco agresywnymi planami cenowymi od momentu jego wprowadzenia – w swoje funkcje giełdowe, w tym handel spotami, kontraktami terminowymi i marżą.

„Binance Pool oferuje wysoce konkurencyjną strukturę opłat dla górników na skalę instytucjonalną, którzy są klientami naszego centrum danych“, powiedział Igor Runets, CEO w BitRiver w komunikacie.

Szacuje on, że po zawarciu transakcji nawet do 50% stawki haszyszu od klientów może zostać przeniesione do Binance Pool. Klienci ci w większości przestawią się z puli kontrolowanej przez Bitmain na BTC.com, dodał Runets.

Obie strony nie ujawniły, czy i w jaki sposób Binance oferuje zniżkowe opłaty, aby przyciągnąć klientów na BitRiver. Ale niższa od rynkowej stopa jest jednym z kluczowych środków, które Binance podjął w celu pobudzenia konkurencji w puli Bitcoin górnictwa, mimo że przychody z takiej działalności są znikome w porównaniu z jego strony handlowej. Binance dociera również do górników w Kazachstanie – dwóch z nich powiedziało CoinDesk.

Pod koniec kwietnia giełda uruchomiła serwis wydobywczy Bitcoinów, zgromadziła około 7000 PH/s haszyszu Bitcoinów i jest obecnie ósmą co do wielkości pulą wydobywczą Bitcoinów, za swoimi konkurentami Huobi i OKEx.

Przyjęła ona tzw. model Fully-Pay-Per-Share (FPPS) i początkowo oferowała zerowe opłaty, a obecnie pobiera mniej niż 2,5%. Jednak w niektórych przypadkach opłata oferowana dużym operatorom górniczym może być niższa niż 1%. W międzyczasie inne duże baseny wydobywcze bitcoinów, takie jak F2Pool i PoolIn, obniżyły swoje opłaty z dotychczasowych 4 % do 2,5 %, chociaż więksi klienci również mają możliwość skorzystania z dodatkowego rabatu.

Model FPPS oznacza, że pula pobiera tylko uzgodnioną opłatę za dotację blokową w każdym wydobytym przez siebie bloku, a następnie rozdziela dotacje blokowe i opłaty transakcyjne pomiędzy górników proporcjonalnie do ich wkładu.

Na podstawie otrzymanej propozycji biznesowej Binance Pool CoinDesk, giełda dzieli swoich klientów z branży górniczej na dziewięć poziomów. Ci z ponad 500 PH/s są oznaczeni jako VIP9, co jest najwyższym rankingiem, który byłby równy VIP9 w biznesie handlowym, którym oferuje się opłatę transakcyjną w wysokości zaledwie 0,015%.

Bitcoin blockchain dane pokazują, że Binance Pool wydobywał 485 bloków od czasu, gdy został uruchomiony z całkowitej dotacji bloku ponad 3000 Bitcoin. Nawet za opłatą 2,5%, wygenerowane opłaty wyniosłyby około pół miliona dolarów.

Kommentare sind geschlossen